# Profit and loss | Set-2

**Question 1:** The cost price of 12 books is equal to the selling price of 10 books. The gain percent is :

**Solution :** Given 12 CP = 10 SP

CP/SP = 10/12 = 5/6

Profit = SP – CP

=> 6 – 5 = 1

Profit (%) = profit/CP x 100

=> 1/5 x 100

=> 20 %

**Question 2:** If the loss% on article is 15%. Then the ratio of cost price and selling price will be

**Solution :** Loss % = 15 %

= 15/100

= 3/20

Loss= 3 and CP = 20

SP = CP – L

= 20 – 3 = 17

CP : SP = 20 : 17

**Question 3:** Ram goes from place P to Q to buy an article costing 20% less at Q. Although he spends Rs 200 on travelling, still he gains Rs 200 compared to buying at P. His profit percent is:

**Solution :** Let the price at P = 100a

then price at Q = 80a (20% less)

Acc. to question

100a – (80a + 200) = 200

20a = 400

a = 20

Price at P = 100×20 = 2000

Price at Q including travelling = 80×20 + 200 = 1800

Profit (%) = [(2000 – 1800) / 2000]x100

=200/20 = 10%

Hence, his profit is **10%**.

**Question 4:** The price of a TV and a refrigerator set are in ratio 3:5. If the refrigerator cost Rs 4400 more than the TV set, then the price of the TV is

**Solution :** Acc. to question

TV/Ref. = 3/5

Difference in ratio = 2

2 -> 4400

1 -> 2200

The price of the TV = 3×2200 = **Rs 6600 **

**Question 5:** A house and a shop were sold for Rs. 1 lakh each. In this transaction, the house sale resulted into 20% loss whereas the shop sale into 20% profit. The entire transaction resulted in:

**Solution :** Acc. to question

House Shop CP 10 10 |_{-20%}|_{+20%}SP 8 12

Make SP equal

CP 10_{x12}10_{x8}-> 200 |_{-20%}|_{+20%}|_{-8}SP 8_{x12}12_{x8}-> 192

Given that

192 -> 2 lakh

1 -> 1/96

8 unit -> 8/96 -> 1/12 lakh

Hence, in entire transaction loss is **1/12 lakh**.

**Question 6:** A shopkeeper sells a chair at a profit of 20%. If he had bought the table at 10% less cost and sold for Rs 60 more, he would have gained 40%. The cost price of the chair is:

**Solution :** Let 100 units is the CP of chair.

Sells at profit 20% than SP = 120

If buys 10% less and sells at 40% profit than SP = 126

-10% (CP)100 ______________(New CP)90 |_{+20%}|_{+40%}(SP)120 (New SP)126

So, difference in SP and New SP is given 60

126 – 120 = 6

6 -> 60

1 -> 10

100 -> 1000

Hence, the cost price of chair is **Rs 1000**.

**Question 7:** By selling a bicycle of Rs 3360 a shopkeeper gain 12%. If the profit is reduced to 8%, then the selling price will be

**Solution :**SP of bicycle = Rs 3360

Profit % = 12 %

CP = (SP/100+P)x100

CP = (3360/112) x 100

New profit% = 8%

New SP = CPx(100+P%)/100

= (3360/112)x100x(108/100)

= 3240

Hence, the selling price of bicycle is **Rs 3240**.

**Question 8:** A man purchased an article of Rs 2500 and sold it at 40% above the cost price. If he has to pay Rs 250 as tax on it his net profit percentage will be:

**Solution :** CP = 2500

P =40%

Profit = CPx25/100

= 2500×40/100

= 1000

Net profit = profit – tax

= 1000 – 250 = 750

Net profit % = 750/2500 x 100

=30%

Hence, net profit percent is **30%**.

**Question 9:** A sells an item to B at a profit of 25%. B sells it to C at a profit of 20%. If C pays Rs 900 for it, the cost price of the bicycle for A is :

**Solution :** Acc. to question

A B C 100____{25% profit}____ 125_____{20% profit}___150

Now, 150 unit -> 900

1 unit -> 6

100 unit -> 600

Hence, the cost price of the bicycle is **600**.

**Question 10:** A increase of 20% in the price of apple enabled a purchaser to obtain 4 apple less of Rs 72. The price of 16 apple before increase was

**Solution :**

Acc. to question

Price 5_{20% increase}6 Commodity 6_{1 unit less}5 |_{x4}| |_{x4}24 apples 4 apples 20 apples

He purchased 24 apples of Rs 72 before increase of price and 4 less apples after increase.

24 apples = Rs 72

1 apple = Rs 3

16 apples = Rs 48

**Question 11:** Shyam buys some chocolates at 2 for a rupee and sells them at 5 for a rupee. His loss percent is:

**Solution :** Acc. to question

Chocolates Price CP 2_{x5}=10 1_{x5}=5_{loss 3}SP 5_{x2}=10 1_{x2}=2

make chocolates same and we loss Rs 3 here.

So, Loss% = 3/5 x 100

= 60%

**Question 12:** By selling 100 oranges, a shopkeeper gains the selling price of 20 oranges. His gain percent is:

**Solution :** Let SP of 1 orange is Rs 1.

SP of 100 orange is Rs 100.

CP of 1 orange is Rs a.

CP of 100 orange is Rs 100a.

Acc . to question

Gain=SP -CP

20 = 100 – 100a

a = 80/100 = 4/5

CP of 1 orange = 4/5

CP of 100 orange = 100×4/5= 80

SP of 100 orange = Rs 100

gain% = 20/80 x 100 = 25%

Hence, his gain percent is **25%**.

**Question 13:** A dealer makes a profit of 20% even after giving a 10% discount on the advertised price of a scooter.If he makes a profit of Rs 7500 on the sale of the scooter, the advertise price was

**Solution :** Let cost price and Marked price of scooter is 10 units.

10_{profit 20%} —> 12

10_{discount 10%} —> 9

Acc. to question

CP SP MP 10_{x9}12_{x9}9_{x12}10_{x12}Total 90 108 120

Make SP equal

Now, profit = SP – CP

= 108 – 90 = 18

18 unit -> 7200

1 unit -> 400

120 -> 48000

Hence, the marked price of scooter was **Rs 48000**.

**Question 14:** A shopkeeper allows a discount of 22% on the marked price. How much above the cost price must he mark his goods as to gain 17%?

**Solution :** Acc. to question

CP MP 100 - discount : 100 + profit 100 - 22 : 100 + 17 78 : 117 2 : 3

3-2 = 1

Raised% = 1/2 x 100

= 50%

Hence, he has to mark his goods **50%** above of CP.

## Recommended Posts:

- Profit and Loss
- Increase your salary as Software Developer : Learn Programming from Industry Experts here
- HCL Placement Paper | Logical Reasoning Set - 1
- HCL Placement Paper | Quantitative Aptitude Set - 5
- HCL Placement Paper | Quantitative Aptitude Set - 3
- IBM Placement Paper | Verbal Reasoning Set - 2
- IBM Placement Paper | Quantitative Analysis Set - 4
- HCL Placement Paper | Logical Reasoning Set - 5
- HCL Placement Paper | Verbal Reasoning Set - 4
- IBM Placement Paper | Quantitative Analysis Set - 2
- HCL Placement Paper | Verbal Reasoning Set - 3
- HCL Placement Paper | Verbal Reasoning Set - 5
- HCL Placement Paper | Quantitative Aptitude Set - 2
- IBM Placement Paper | Logical Reasoning Set - 1