# Mensuration 2D | Set 2

Question 1: A square of perimeter 88cm and a circle of perimeter 88cm given. Which figure has larger area and by how much?
Solution: Perimeter of square =88 cm
4 x side = 88, side = 22
Area of square = (22)2 = 484 cm2
Circumference of circle =88cm
Area of circle = Ï€ (radius)2
=22/7 * 14 * 14 = 616 cm2
Area of circle – Area of square = 616 – 484 = 132 cm2
Hence, circle has larger area than square by 132 cm2
Question 2: The areas of a square and a rectangle are equal. The length of the rectangle is greater than the length of any side of the square by 4cm and the breadth is less by 3cm. Find the perimeter of the rectangle.
Solution: Let the side of square is a, then
length of rectangle is a+4
Acc. to question –
Area of square = Area of rectangle
a2 = (a+4)(a-3)
a2 = a2 + 4a – 3a – 12
a = 12
Perimeter of rectangle = 2(l+b)
=2(16 + 9) =50 cm
Hence, perimeter of rectangle is 50 cm
Question 3: A wire is bent in the shape of square of area 324cm2. If the same wire is bent in the form of a semicircle, the radius of the semicircle is
Solution: Let the side of the square is a.
a2 = 324, a = 18
Perimeter of the square = 4 x 18 = 72 cm
Let radius of the semicircle is r.
Perimeter of the semicircle = 2r + Ï€r
Acc to question
2r + Ï€r = 72
r(2 + 22/7)= 72
r = 72 * 7 /36
r =14 cm
Hence radius of the semicircle is 14cm
Question 4: A kite is in the shape of a square with a diagonal 24cm attached to a triangle of the base 4cm and height 6cm. How much paper has been used to make it?
Solution: Area of square = 1/2(diagonal)2
=1/2 * (24)2
=288 cm2
Area of triangle = 1/2 * base * height
= 1/2 * 4 * 6 = 12 cm2
Total area = 288 + 12 = 300 cm2
Question 5: The area of a sector of a circle of radius 10cm, formed by an arc of length 7cm is
Length of arc(l)=7cm
Area of sector = 1/2 lr
= 1/2 * 7 * 10
= 35 cm2

Question 6: Three circles of radius 7cm each are placed in such a way that each touches the other two.The area of portion enclosed by the circles is(âˆš3 = 1.732)
Solution :Diagram for the solution

Sides of the triangle AB=BC=CA = 14cm
and, angle of equilateral triangle is 60o
Three arcs combined to form area 1/2(circle).
Area enclosed = Area of triangle – 1/2*(Area of a circle)
= âˆš3/4 (14)2 – 1/2[22/7*(7)2
= 1.732×49 – 77
= 84.868 – 77
= 7.868 cm2
Question 7: From a point in the interior of an equilateral triangle, the perpendicular distance of the sides are 2âˆš3, 3âˆš3 and 4âˆš3. Find the perimeter of the triangle.
Solution :

Let O is the intersection point of all the perpendiculars and Let x is the side of equilateral triangle.
OP=2âˆš3, OR= 3âˆš3 and OQ=4âˆš3
Area of âˆ†ABC = arâˆ†ABO + arâˆ†ACO + arâˆ†BOC
âˆš3/4 x2 = 1/2*x*2âˆš3 + 1/2*x*3âˆš3 + 1/2*x*4âˆš3
âˆš3x2 = 4âˆš3x + 6âˆš3x + 8âˆš3x
âˆš3x = 18âˆš3
x = 18 cm
Hence, Perimeter of the equilateral triangle = 3x = 3*18 = 54 cm
Question 8: Find the diameter of a wheel that makes 226 revolutions to go 4520 meter.
Solution :Total distance = 4520 meter
No of revolutions = 226
Distance covered in 1 revolution = 4520 / 226 = 20 m
We know that
2 Ï€ r = 20 m
2r = 20 * 7/22
Diameter(2r) = 70/11 m
Question 9: The circum-radius of an equilateral triangle is 10cm. The in-radius of the triangle is
Solution:

Circum-radius(OA) of equilateral triangle is = (side)/âˆš3
10 = side/âˆš3
side = 10âˆš3
In-radius(OB) of the equilateral triangle = side/2âˆš3
= 10âˆš3/2âˆš3
= 5
Hence, In-radius of equilateral triangle is 5 cm
Question 10: The base and altitude of a right angled triangle are 7cm and 24cm respectively. The perpendicular distance of its hypotenuse from the opposite vertex is
Solution :
First find the length of hypotenuse (H)
(H)2 = (Base)2 + (Altitude)2
(H)2 = (7)2 + (24)2
(H)2 = 49 + 576
H = âˆš625 = 25cm
Perpendicular distance of its hypotenuse = (base x altitude) /H
= (7 x 24) / 25
= 168/25 cm
Question 11: The perimeter of a rhombus is 80 cm, If one of its diagonals is 24 cm long, what is the area of rhombus?
Solution :

NOTE: Diagonals of rhombus bisect each other at 90o angle.
In âˆ† AOB
Perimeter = 4 x side
side = 80/4 = 20 cm
OB= âˆš (202– 122
= âˆš(400 – 144)
= âˆš256 = 16 cm
So, diagonal BD = 2 x 16 = 32 cm
Area of rhombus = 1/2 x d1 x d2
= 1/2 x 24 x 32
= 384 cm2
Question 12: The ratio of the length of parallel sides of a trapezium is 3:2. The shortest distance between them is 30 cm. If the area of the trapezium is 900 cm2, the sum of the length of the parallel sides is
Solution :Let the parallel sides be 3x and 2x.
Area of trapezium = 1/2(sum of the parallel sides) * distance between parallel sides
1/2 (3x + 2x)*30 = 900
5x = 60
x = 12
Sum of length of parallel sides = 5*12 = 60 cm
Question 13: Two sides of a parallelogram 30cm and 14cm long. The length of one of the diagonals is 40 cm. The area of a parallelogram is –
Solution : Using heron’s formula we find the area of one half of parallelogram.
S = (30 + 14 + 40) /2 = 42
Area of half triangle=

= 7*6*4
= 168 cm2
Area of parallelogram = 2 x area of triangle
= 2 x 168
= 336 cm2
Question 14: The sides of a triangle are in the ratio 1/2 : 1/3 : 1/6 . If the perimeter of the triangles in 60cm, the length of the largest side is:
Solution : Acc. to question
Ratio = 1/2 : 1/3 : 1/6
Take LCM of the denominator as 6 and multiply each of them
New ratio = 3 : 2 : 1
Now,
3x + 2x + x = 60
6x =60
x = 10 cm
Length of the largest side is 3*10 = 30 cm

Whether you're preparing for your first job interview or aiming to upskill in this ever-evolving tech landscape, GeeksforGeeks Courses are your key to success. We provide top-quality content at affordable prices, all geared towards accelerating your growth in a time-bound manner. Join the millions we've already empowered, and we're here to do the same for you. Don't miss out - check it out now!

Previous
Next