Skip to content
Related Articles

Related Articles

Improve Article
Save Article
Like Article

Class 8 RD Sharma Solutions – Chapter 21 Mensuration II (Volumes and Surface Areas of a Cuboid and a Cube) – Exercise- 21.2 | Set 2

  • Difficulty Level : Hard
  • Last Updated : 21 Jul, 2021

Question 11. How many bricks each of size 25 cm x 10 cm x 8 cm will be required to build a wall 5 m long, 3 m high, and 16 cm thick assuming that the volume of sand and cement used in the construction is negligible?

Solution:

Given, length of brick = 25 cm

Attention reader! All those who say programming isn't for kids, just haven't met the right mentors yet. Join the  Demo Class for First Step to Coding Coursespecifically designed for students of class 8 to 12. 

The students will get to learn more about the world of programming in these free classes which will definitely help them in making a wise career choice in the future.

The breadth of brick = 10 cm



The height of brick = 8 cm

So, the volume of 1 brick = l × b × h

= 25 × 10 × 8 = 2000 cm3

2000 cm3 = 2000/1000000 m3 = 0.002 m3

Given, length of the wall = 5 m

The breadth of the wall = 16 cm = 0.16 m

The height of the wall = 3 m

So, the volume of wall = l × b × h= 5 × 0.16 × 3 = 2.4 m3

Number of bricks required = Volume of wall/ Volume of 1 brick 

= 2.4/0.002 = 1200

Hence, 1200 bricks are required to build up the wall.

Question 12. A village, having a population of 4000 requires 150 litres water per head per day. It has a tank which is 20 m long, 15 m broad and 6 m high. For how many days the water of this tank will last?

Solution:

Given, length of tank = 20 m

The width of tank = 15 m

The height of tank = 6 m

So, the volume of water tank = l × b × h = 20 × 15 × 6

= 1800 m3 Or 1800000 litres

Amount of water consumed by 1 villager = 150 litres



So, amount of water consumed by 4000 villagers = 150 × 4000 = 600000 litres

Number of days the water will end = Volume of water tank/ Amount of water consumed by villagers 

= 1800000/ 600000 = 3 days

Hence, the water in tank will last till 3 days

Question 13. A rectangular field is 70 m long and 60 m broad. A well of dimensions 14 m × 8 m × 6 m is dug outside the field and the earth dugout from this well is spread evenly on the field. How much will the earth level rise?

Solution:

Given, length of well= 14 m

The width of well = 8 m

The height of well = 6 m

Volume of well = Volume of Earth dugout = l × b ×

= 14 × 8 × 6 = 672 m3 



The length of rectangular field = 70 m

The width of rectangular field = 60 m

Let level of earth rise up by h m in the rectangular field

So, 70 × 60 × h = 672

= 0.16 m or 16 cm

Hence, the level of Earth rise up by 16 cm

Question 14. A swimming pool is 250 m long and 130 m wide. 3250 cubic meters of water is pumped into it. Find the rise in the level of water.

Solution:

Given, length of pool = 250 m

The width of pool = 130 m

Volume of water in pool = 3250 m3

Let level of water rise up by h m

So, 250 × 130 × h = 3250

h = 0.1 m or 10 cm 

Hence, the water level in pool rise up by 10 cm

Question 15. A beam 5 m long and 40 cm wide contains 0.6 cubic meters of wood. How thick is the beam?

Solution:

Given, length of beam = 5 m

The breadth of beam = 40 cm = 0.4m

Volume of wood in beam = 0.6m3

Let the thickness of beam is h m

So, 5 × 0.4 × h = 0.6 

h = 0.3 m or 30 cm

Hence, the thickness of beam is 30 cm

Question 16. The rainfall on a certain day was 6 cm. How many litres of water fell on 3 hectares of field on that day?

Solution:

Given, the area of field = 3 hectares 

As 1 hectare = 10000 m2

So, area of field = 30000 m2

And the height of rain fall = 6 cm = 0.06 m

Amount of rain water fell on that day = Volume of rain water

= Area of field X height of rainfall = 30000 × 0.06 = 1800m3

Or 1800000 litres



Hence, 18 × 105 litres of rain water fell on the field 

Question 17. An 8 m long cuboidal beam of wood when sliced produces four thousand 1 cm cubes and there is no wastage of wood in this process. If one edge of the beam is 0.5 m, find the third edge.

Solution: 

Given, length of cuboidal beam = 8 m = 800 cm

The second edge of beam = 0.5 m = 50 cm 

Number of small cubes so formed = 4000

Side of 1 cube = 1 cm

So, Volume of beam = Volume of small cubes = 4000 × Volume of 1 cube

= 4000 × (1 × 1 × 1) = 4000 cm3

So, we can state 

Third edge of beam = Volume of beam/ (length of beam × second edge of beam)

= 4000/ 800 × 50 = 0.1 cm

Hence, the third edge of beam is 0.1 cm long

Question 18. The dimensions of a metal block are 2.25 m by 1.5 m by 27 cm. It is melted and recast into cubes, each of the side 45 cm. How many cubes are formed?

Solution:

Given, length of block = 2.25 m

The width of block = 1.5 m

The height of block = 27 cm = 0.27 m

So, Volume of metal block = l × b × h = 2.25 × 1.5 × 0.27 

= 0.91125 m3 = 911250 cm3

The side of cube = 45 cm 

So, the volume of cube = (side)3

= 91125 cm3

Number of cubes that can be formed = Volume of metal block/ Volume of 1 cube

= 911250/91125 = 10 

Hence, 10 cubes are formed from the metal block 

Question 19. A solid rectangular piece of iron measures 6 m by 6 cm by 2 cm. Find the weight of this piece if 1 cm3 of iron weighs 8 gm.

Solution:

Given, length of rectangular piece = 6 m = 600 cm

The breadth of rectangular piece = 6 cm

The height of rectangular piece = 2 cm

So, Volume of rectangular piece = 600 × 6 × 2 = 7200 cm3

Since weight of 1 cm3 = 8 gm



So, weight of 7200 cm3 = 8 × 7200 = 57600 gm or 57.6 kg

Hence, the weight of iron piece is 57.6 kg

Question 20. Fill in the blanks in each of the following to make the statement true :
(i) 1 m3 = ……… cm3
(ii) 1 litre = ……. cubic decimetre
(iii) 1 kl = …… m3
(iv) The volume of a cube of side 8 cm is ……. .
(v) The volume of wooden cuboid of length 10 cm and breadth 8 cm is 4000 cm3. The height of the cuboid is ……. cm
(vi) 1 cu.dm = ……. cu.mm
(vii) 1 cu.km = ……cu.m
(viii) 1 litre =……. cu.cm
(ix) 1 ml = ……… cu.cm
(x) 1 kl = ……… cu.dm = ……. cu.cm

Solution:

i) 1 m3 = 1000000 cm3

ii) 1 litre = 1 cubic decimetre

iii) 1 kl = 1 m3

iv) The volume of a cube of side 8 cm is 8 × 8 × 8 = 512 cm3

v) The volume of wooden cuboid of length 10 cm and breadth 8 cm is 4000 cm3. The height of the cuboid is 

Volume/ length × breadth = 4000/ 10 × 8 = 50 cm

vi) 1 cu.dm = 1000000 cu.mm

vii) 1 cu.km = 1000000000 cu.m

viii) 1 litre = 1000 cu.cm

ix) 1 ml = 1 cu.cm

x) 1 kl = 1000 cu.dm = 1000000 cu.cm




My Personal Notes arrow_drop_up
Recommended Articles
Page :